61 644 лица са останали без работа от началото на извънредното положение

08.04.2020 12:28 1030 Коментари: / Добави коментар Редактор: Таня Кабурова България
61 644 лица са останали без работа от началото на извънредното положение

В Бюрата по труда до момента са регистрирани 61 644 лица, търсещи работа, - такива, които са загубили работата си в България, както и такива, които са се върнали от чужбина, съобщи на извънреден брифинг министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

32 041 души са подали заявления за парично обезщетение за безработица, а 9 830 са тези, които са намерили работа от началото на извънредното положение до момента.

Среднодневно в Бюрата по труда се обслужват около 4 хиляди души, и трябва да се прояви разбиране към извънредното натоварване, на което са подложени.

С МВР във всички областни градове ще бъдат изпратени и служители на полицията, за да помагат в реда по време на опашките.

Открити са и в много от областните градове и допълнителни офиси.

Безработните могат да ползват и различни видове консултации, и услуги по издаване на документи.

В момента в Бюрата по труда се подават и заявления за обезщетения към НОИ, за да може всичко да е на едно гише.

Всички документи в Бюрата по труда могат да се подават и онлайн, и по пощата, като се свалят първо от сайта на МТСП.

Имаме възможност за служебен контрол на данните в заявлението, затова молим всички да не идват на място, призова Сачева.

Към момента отпуснатите обезщетения от НОИ са 15 404, средният им размер е около 650 лв.

Все още броят на хората, които използват електронни услуги е малък – под 3%, съобщи още министър Сачева.

Работниците в неплатен отпуск биха могли да работят на втори трудов договор и да бъдат наемани от други работодатели, като наемането на втори трудов договор не изисква разрешение от първия работодател.

Всички, които се включат в работата в селското стопанство могат да получават обезщетения, така и заплати в селското стопанство, съобщи Сачева.

Договорите за периода на извънредното положение не е нужно да са еднодневни, могат да са с различни срокове, а земеделските производители ще подават динамично и активно всички свободни работни места.

Но не можем да задължим насила хората да работят в селското стопанство, но сме направили всичко, за да ги насърчим, допълни Сачева.

По отношение на мярката 60/40 - до вчера 873 са заявленията за 12 455 работници и служители.

Фирмите, които искат помощ, са предимно микро и малки предприятия, и са в секторите ресторантьорство, хотелиерство, преработваща промишленост, мебели, и други.

Споделете в:

Коментари

Топ новини

Григор Димитров е на осминафинал на Ролан Гарос
04.06.2023 17:01 58
Григор Димитров е на осминафинал на Ролан Гарос

Най-добрият български тенисист Григор Димитров постигна третата си чиста победа н...

Църквата отбелязва Петдесетница
04.06.2023 14:19 152
Църквата отбелязва Петдесетница

Църквата отбелязва Петдесетница. Празникът се нарича така, защото това събитие е ...

Полицията задържа голяма група с мигранти в София
04.06.2023 11:47 170
Полицията задържа голяма група с мигранти в София

Столични полицаи задържаха 43 чужди граждани и двама българи, превозвали ги с тов...

"ДОБЪР ЖЕСТ" на LG в Пловдив
01.06.2023 20:40 397 Бизнес

ТМ+

Хороскоп за 4 юни
04.06.2023 11:23 242 Общество
Хороскоп за 4 юни

Овен - Ще получите окончателен резултат от процесите, които се развиват в после...

Хороскоп за 3 юни
03.06.2023 13:27 266 Общество
Хороскоп за 3 юни

Овен - Разчитайте на въображението си и търсете творчески варианти на всички за...

Късмет, вълнение и нови перспективи за няколко зодии през юни
02.06.2023 13:27 341 Общество
Късмет, вълнение и нови перспективи за няколко зодии през юни

Температурите се покачват, става все по-слънчево, дните растат и социалният ни жи...

LG ВЪРВИ С ПЪЛНИ СИЛИ НАПРЕД С  БИЗНЕС РЕШЕНИЯТА СИ ЗА ЗАРЕЖДАНЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ АВТОМОБИЛИ
02.06.2023 12:51 241 Общество
LG ВЪРВИ С ПЪЛНИ СИЛИ НАПРЕД С БИЗНЕС РЕШЕНИЯТА СИ ЗА ЗАРЕЖДАНЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ АВТОМОБИЛИ

LG Electronics (LG) разширява бизнес решенията си за зареждане на електрически ав...