Националният омбудсман настоява за инкриминиране на всички форми на домашно насилие
Омбудсманът Диана Ковачева участва в онлайн заседание на работната група към правосъдното министерство, която изготвя измененията в Закона за защита от домашното насилие.
В заседанието доц. Ковачева подчерта, че вече е изпратила становището на институцията, като в него са включени и предложенията на неправителствени организации, които тя подкрепя, защото именно НПО-тата работят на терен и се сблъскват ежедневно с този тревожен казус.
„Проблемът с домашното насилие започва да става все по-сериозен. По данни на представителя за България на Световната здравна организация през последните два месеца у нас са убити 7 жени. Извънредната ситуация заради коронавируса влоши положението на жертвите на домашно насилие. Това беше отчетено и от „Асоциация Анимус“ – сигналите, телефонни и по имейл, на горещата линия, нарастват. Тъжният и страшен момент бе, че жертвите бяха затворени принудително с насилника си в къщи и трудно можеха да търсят решение на проблема“, каза омбудсманът.
Общественият защитник подчерта, че подкрепя направените промени в законопроекта, сред които изменение на едномесечния срок за подаване на молба за заповед за защита от акта на домашно насилие. Тя се аргументира, че в много от случаите жените - жертви на насилие, пропускат този срок, а това възпрепятства адекватната им защита. Ковачева бе категорична, че е важно да се събират актуални и верни статистически данни за жертвите, които ще спомогнат за измерване степента на проблема. Тя обърна внимание и на необходимостта от финансово обезпечаване на услугите, предоставяни на жертвите.
„Създаването на работещ и активен национален орган също е важен във връзка с координиране на институциите. Продължавам да настоявам за регламентиране на специализираните услуги за защита от домашно насилие, за увеличаване на броя на кризисните центрове, защото там жените могат да получат цялостна подкрепа – психологическа, правна, емоционална“, посочи доц. Диана Ковачева.
Тя подчерта още, че през следващите седмици ще изпрати и предложения за промени в Наказателния кодекс, свързани с премахването на системния характер на трите последователни акта за регистриране на домашно насилие, едва след които насилниците сега се наказват по-тежко. Настоя за инкриминиране на всички форми на домашно насилие, което трябва да бъде добре дефинирано, включително преследването, което в момента не се използва адекватно за защита на жертвите на домашно насилие.
В заключение омбудсманът заяви, че подкрепя задължението – лекарите да сигнализират за случаи на домашно насилие и допълни, че насилниците задължително трябва да посещават терапия, не само жертвата и децата й.
Топ новини

Найден Шопов е новият председател на ОБС-Пазарджик. За него гласуваха 23-ма от об...

8217 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализи...

През ноември 2023 г. общият показател на бизнес климата е 21,6%. Показателят оста...
ТМ+

Овен - Предстои ви приятен и усмихнат ден. Затрупани сте със задачи, които...

Над 20 души се включиха в Националния протест „Справедливост за всички деца...

Прилагателното "автентичен" е думата на годината, обяви американският речник Merr...

Тази година противогрипните ваксини, които се поставят у нас са два вида. Те ще п...
Коментари